رخدادهای خبری روستای آهوان-بخش زبرخان
 
 
یک شنبه 29 شهريور 1394برچسب:, :: 22:31 ::  نويسنده : ح- آهویی

آغاز ماه مهر و مهربانی و بهار دانش متقارن با هفته دفاع مقدس گرامی باددو شنبه 23 شهريور 1394برچسب:, :: 22:53 ::  نويسنده : ح- آهویی

آقای سروش آهویی فرزند حسین آهویی  از فرهنگیان روستای آهوان و مقیم نیشابور

که در زمینه ورزش رزمی کاراته فعالیت می نمایید توانست در آزمون تخصصی  این رشته

که در مورخه20/6/94 در مشهد مقدس برگزار گردید موفق به کسب کمربند مشکی دان یک گردد

نامبرده در همین هفته و در جریان مسابقات کاراته بسیج نیشابور در وزن به اضافه 60 توانست

در رشته کومیته( مبارزه ) به مقام اول و در رشته  کاتا( نمایش رزمی) به مقام دوم  این مسابقات دست یابد.

ضمن تبریک از طرف خانواده  

آرزوی موفقیت روز افزون این جوان آتیه دار را از خداوند منان خواستاریم.

متن اطلاعیه هییت کاراته بسیج شهرستان نیشابور

باکمال مسرت به اطلاع میرسانم هفت نفر

از کاراته کاهای باشگاههای فرهنگسرای سیمرغ بسیج وانقلاب

درآزمون مورخه 94/6/20 مشهد مقدس شرکت کرده و

موفق به در یافت کمربند مشکی دان یک شدند

اسامی نامبردگان به قرار ذیل می باشد
1-آقای مبین شاه بیگی
2-سروش آهویی
3-مهدی دستگیر
4-مهدی میرشجاع
5-امیرمحمدرییسی
6_امیر برجی
7_مجید مروی
با آرزوی موفقیت برای این عزیزان
حمید رضا نظری
 هییت کاراته بسیج شهرستان نیشابورشركت تعاوني توسعه روستايي آهوان

موفق شد در دهمين جشنواره تعاونيهاي برتر سال 94 كه در محل اداره تعاون،

كار و رفاه اجتماعي با حضور مسئولين كشوري و استاني برگزار شد در زمينه توسعه روستايي و منطقه اي حائز رتبه دوم استاني گردد.

از مسئولين نيشابور جناب آقاي سبحاني نيا رييس مجمع نمايندگان استان،ريس اداره تعاون و نماينده فرماندار حضور داشتند.

همچنين تنديس نشان برتر توسط معاون وزير جناب آقاي مهندس كلانتري به نماينده شركت تعاوني جناب آقاي سيد احمد سيد حسيني فرزند مرحوم حاج سيد علي اكبر تقديم گرديد.

ضمنا در شماره بعدي خيام نامه نيز اين موضوع با هماهنگي سردبير محترم درج خواهد شد.دو شنبه 16 شهريور 1394برچسب:, :: 12:1 ::  نويسنده : ح- آهویی

ارسالی  دوست و هم ولایتی گرامی سید حسن حسینی(سید جلال)

ماهاتیر محمد، در حالی در مرز ۸۴ سالگی قرار دارد که میراثش برای کشور و مردم مالزی بسیار بیشتر از آن است که بتواند به سن و سال او درآید.
وی که از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نخست‌وزیر کشور مالزی بود، با اندیشه‌ای منسجم و مبتنی بر آزادی‌های اقتصادی، توانست به جاودانه‌ترین نخست‌وزیر مالزی نیز تبدیل شود. به‌طوری که هم اکنون کسی نامی از سه نخست‌وزیر پیش از ماهاتیر نمی‌آورد.
برای اینکه به اهمیت ماهاتیر محمد و اندیشه‌هایش برای اقتصادی همچون اقتصاد ایران پی ببریم، لازم است بدانیم که مالزی کشوری است با اکثریت مسلمان، کشوری که به شدت از تنوع قومی برخوردار است (با اقلیت‌های قدرتمند چینی و هندی و اکثریت مالایی) و هم چنین کشوری است نفت خیز (که البته بیشتر نفت تولیدی در این کشور به مصرف داخلی می‌رسد و صادرات اندکی دارد). اینها همه شاخص‌هایی است که شباهت‌های این کشور را با کشور ما نشان می‌دهد.
مضافا این که تا قبل از سال ۱۹۸۰ بیش از ۵۰‌ درصد مردمان این کشور زیر خط فقر قرار داشتند (در حالی که بنابر آمار رسمی دولت مالزی، هم اکنون کمتر از ۴‌ درصد مردم زیر خط فقر هستند. البته خود ماهاتیر محمد معتقد است توانسته است فقر را از۷۰‌ درصد به ۴‌درصد برساند)، جالب‌تر از همه این که دولت متحدی به نام مالزی تا قبل از سال ۱۹۶۳ وجود نداشته و از این سال دولت در این کشور شکل می‌گیرد و ایالت‌های گوناگون تحت یک حکومت مرکزی ملی قرار می‌گیرند.
برای شناخت کاری که ماهاتیر محمد انجام داده است، ابتدا با زبان آمار و ارقام شاخص‌های اقتصاد مالزی در قبل و پس از دوران نخست وزیری ماهاتیر محمد را بررسی می‌کنیم و سپس به نقش اندیشه‌ها و سیاست‌های وی در پیشرفت مالزی اشاره خواهیم داشت.از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۳ رشد اقتصادی مالزی به‌طور متوسط حدود ۱۰‌درصد بوده، در حالی که تورم به طور متوسط تک رقمی بوده است.
هم چنین از سال ۲۰۰۰ تاکنون این کشور تورم متوسط کمتر از ۳‌ درصد را تجربه کرده و تولید ناخالص داخلی این کشور از ۲۴ میلیارد دلار در ۱۹۸۰ به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ رسیده است.
همچنین صادرات این کشور از ۱۴ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۰ به ۱۶۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ رسیده و هم اکنون مازاد صادراتی بیش از ۳۰ میلیارد دلاری دارد.
حال که پیشرفت چشم گیر مالزی مشخص و اهمیت ماهاتیر و نقشی که او برای مالزی بازی کرده است، برای کشوری همچون ما روشن گردید، باید بدانیم که ماهاتیر چه کرد؟ و چگونه مالزی را از میان فقیرترین کشورهای آسیایی به یکی از کشورهای تازه صنعتی شده (New Nics) تبدیل نمود؟ و این که کارهایی که او انجام داد، آیا از دست و زبان سیاستمداران ایرانی بر نمی‌آمد؟!
در ابتدا باید اذعان کرد که ماهاتیر محمد، اندیشه‌ای بر ساختگرا در جهت توسعه دارد. یعنی معتقد است دولت می‌بایست نقشی فعال در توسعه کشور داشته باشد و از چیزی که خود وی نام آن را «حمایت‌گرایی سازنده» می‌گذارد، دفاع می‌کند.
در حالی که در مالزی به طور متوسط از ۴۸ تا ۲۸‌ درصد مالیات از بخش خصوصی گرفته می‌شود، زمینه‌های فعالیت بخش خصوصی آن چنان فراهم شده که میزان سرمایه‌گذاری در این کشور رشد بسیار مناسبی دارد. همچنین بنا بر اظهارات ماهاتیر محمد، دولت در هیچ زمینه‌ای که بخش خصوصی فعال است، وارد نمی‌شود و سرمایه‌گذاری نمی‌کند.
ماهاتیر محمد از مخالفان ملی کردن صنایع بود و اجازه نداد تا صنایع مالزی ملی شوند و این خدمت بسیار بزرگی بود که در بسیاری از کشورهای دیگر همتای مالزی صورت نپذیرفت. در دوران ماهاتیر محمد، حتی صنایع مادر همانند فرودگاه‌ها، شرکت‌های عمرانی عظیم دولتی، خطوط هوایی، شرکت‌های آب و برق و بسیاری از شرکت‌های کوچک دولتی خصوصی شدند.
اندیشه او به طور خلاصه تعامل نزدیک دولت و بخش‌خصوصی بود. این تعامل به مالایی‌ها این توانایی را داد که تجارت خیلی راحت انجام بشود و سود آن نیز از طریق مالیات به دولت برگردد.
‌سیاست خارجی تحسین‌برانگیز او هم در رشد اقتصادی این کشور بسیار موثر بود. وی در سال‌هایی که کشورهای توسعه نیافته عامل توسعه نیافتگی‌خود را به گردن عوامل خارجی می‌انداختند، راه تعامل با دنیا را برگزید و نشان داد که از مزیت‌های تجارت خارجی استفاده کردن و در عین حال امتیازهایی به این کشورها دادن، بیشتر در جهت استقلال و البته رشد اقتصادی است و این تجربه‌ای است که مالزی مبدع آن نبوده است، بلکه خود از بسیاری کشورهای دیگر این مهم را آموخت.
این اندیشه‌ تعامل با دنیا تا بدان حد در ذهن ماهاتیر قوی بود که وی زبان اصلی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و حتی بسیاری از مدارس را به انگلیسی تغییر داد. همچنین به جای محکوم کردن شرکت‌های چند ملیتی، با یادآوری نقش این شرکت‌ها در افزایش اشتغال و انباشت تکنولوژی در این کشور، با ایجاد محیطی امن و آرام، شرایطی را ایجاد کرد که در دوران حضور وی سیل شرکت‌های چند ملیتی به درون اقتصاد مالزی وارد شدند و به سرمایه‌گذاری پرداختند. این امر تا آنجا گسترده شد که حدود ۶۰ درصد سهام شرکت‌های ثبت شده را به خارجی‌ها واگذار کردند و کارهایی را در جهت رشد اقتصادی انجام دادند که در غیر این صورت امکان انجام آن را نداشتند. جالب‌تر از همه اینکه از ۲۷ میلیون جمعیت مالزی حدود دو میلیون نفر آن را کارگران خارجی تشکیل می‌دهند.
ماهاتیر محمد در یک سخنرانی گفته است: «ما به جای استراتژی جایگزینی واردات، استراتژی توسعه صادرات را پی گرفتیم و اجازه دادیم خارجی‌ها با تکنولوژی خود، کشور ما را صنعتی کنند. در حالی که اگر خودمان می‌خواستیم هر یک از این تکنولوژی‌ها را بسازیم، ۳۰ تا ۴۰ سال طول می‌کشید.» (استراتژی جایگزینی واردات، سیاستی است که در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ مورد تاکید برخی اقتصاددانان با نگرش دولتی قرار داشت که طی آن کشورها با بستن درهایشان به سوی دنیای خارج سعی می‌کردند تا خودشان کالاهای وارداتی خودشان را تولید کنند و اصطلاحا به خودکفایی برسند! شایان ذکر است کشورهایی که از این سیاست پیروی کردند، دچار مصیبت‌های اقتصادی فراوانی شدند و وادار به عوض کردن این استراتژی شدند. همچنین استراتژی توسعه صادرات، استراتژی رقیب این سیاست بود که به باز کردن درهای کشور به روی تجارت خارجی و همچنین به استفاده از دستاوردهای کشورهای صنعتی و توسعه صادرات کشور حکم می‌داد).
ماهاتیر در سخنرانی مشهور خود در سال ۲۰۰۵ در ایران، جمله‌ای را بیان کرده است که شایسته نتیجه گیری این مقاله است، وی گفت: «ایران یکی از پیشگامان تمدن بوده است که مالزی در مقایسه با آن هیچ است، اما ما توانستیم (با اندیشه درست) بسیار سریع پیشرفت کنیم.» آری مالزی توانست و ما نتوانستیم. اما نباید از یاد برد کپنج شنبه 12 شهريور 1394برچسب:, :: 9:40 ::  نويسنده : ح- آهویی

انتخابات سومین سال چهارمین دوره شورای اسلامی شهر نیشابور با تغییرات کلی همراه شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فضل‌نیوز در پی این انتخابات کل اعضای هیئت رئیسه تغییر کردند تا جایی که

در مهم‌ترین تغییر در یک رقابت احمد همت‌آبادی با ۹ رای و هوشمند چهار رای از ۱۳ رای را کسب کردند و رئیس سال سوم مشخص شد.

دیگر اعضای هیئت رئیسه فقط یک گزینه برای رای‌آوری داشتند و افراد عملا فقط به یک نفر رای آری یا سفید می‌دادند.

در این مرحله محمدرضا صالح‌آبادی با ۹ رای نایب رئیس، محمدکاظم صادقی با ۱۲ رای خزانه‌دار،

لیلا کاشفی با ۱۲ رای منشی اول، سوسن بلالی با ۱۲ رای منشی دوم و حسن شاملی با ۱۳ رای سخنگوی شورا شدند.

این گزارش می‌افزاید: در بخش نمایندگان شورا سازمان‌های شهرداری این افراد انتخاب شدند:

صادقی برای سازمان اتوبوس‌رانی

محمد صائب‌نیا برای سازمان آرامستان‌ها

بلالی برای سازمان تاکسیرانی

ثمانه سکاکی برای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی

حسن پارسا برای سازمان مدیریت پسماند

کاشفی برای سازمان فرهنگی و ورزشی

مظاهر اقبالی برای سازمان عمران

شاملی برای سازمان پارک‌ها و فضای سبز.

این گزارش حاکی است افراد ذیل به عنوان نمایندگان شورا برای کمیسیون‌های ادارات و نمادهای مختلف انتخاب و تعیین شدند:

کمیسیون ۱۰۰ شهرداری: پارسا، شاملی و اقبالی

کمیسیون ماده۷۷(معاملات) شهرداری: صادقی

کمیسیون بند ۲۰ شهرداری: صالح‌آبادی، صائب‌نیا و صادق هوشمند

کمیسیون ماده ۷ (قطع اشجار) فضای سبز: هوشمند

کمیسیون ماده ۶۴ اداره مالیاتی: سیدابوالفضل حسینی قاضی و سکاکی

کمیسیون ماده ۸ نوسازی مدارس: کاشفی

کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال: سکاکی

کمیسیون نظام وظیفه: کاشفی

 کمیته انظباطی تاکسیرانی: صالح آبادی.
جمعه 6 شهريور 1394برچسب:, :: 10:39 ::  نويسنده : ح- آهویی

گاهی ، حذف کردن برخی آدمها از زندگیتان، جا را برای آمدن آدم های بهتر باز می کند !

٠•●ஜ ژوزه ساراماگو | ●•


 

از آدم دروغگو نپرس چرا دروغ گفتی... چون حتما با یک دروغ دیگر پاسخ خواهد داد !

٠•●ஜ مارک تواین ஜ●•

 

----------------

 

بیرون کردن آدمهای منفی از زندگی ام به این معنا نیست که از آنها متنفرم،
بلکه یعنی برای خودم احترام قائلم !

٠•●ஜ آلدوس هاکسلی | وضع بشر ஜ●•

 

-------------

 

لازم است گاهی در زندگی بعضی آدم ها را گم کنید ،
تا خودتان را پیدا کنید !

٠•●ஜ ژان پل سارتر | ......... بزرگوار ஜ●•

 

 دو شنبه 2 شهريور 1394برچسب:, :: 1:35 ::  نويسنده : ح- آهویی

-مرکز جمع آوری شیر در مسیر جاده  آهوان بهشت فضل با محوریت شرکت

توسعه روستایی آهوان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

-مراسم عقد کنان پسر حاج علی ابوطالب از مشهد مقدس و

دختر خانم حاج سید محمد حسینی (میرزا آقا) برگزار گردید.

-تیم فوتبال آهوان با انجام چند دیدار دوستانه تمرینات خود را

جهت شرکت در مسابقات لیک برتر نیشابور آغاز نمود.

-اعضای بسیج فعال روستا در گردان بیت المقدس  حوزه امام رضا (ع) شهر خرو

در رزمایش یک روزه و میدان تیر شرکت نمودند.

-مرکز پروزش شتر مرغ توسط سید مجید حسینی(فرزند رضا)

از آهوانیهای مقیم مشهد در محل روستای اقبالیه مورد بهره برداری قرار گرفت.

-و..................

دوستان میتوانند اخبار کوتاه خود را جهت انعکاس در قسمت نطرات ثبت نمایند تا با نام خودشان منتشر گردد.

ضمنا در پاسخ به نظر دوست گرامی رضا بهادری عارض هستم

که با توجه به سوابق روستای اهوان سیاسی ترین روستای بخش و حتی شهرستان و کشور می باشد

و قرار گرفتن مطالب سیاسی در راستای جریانهای فکری روستا اجتناب ناپدیر است

در این زمینه دوستان چه اصلاح طلبان و چه اصول گرایان میتوانند

با ارسال مطالب خود و انتشار آنها زمینه فعال بودن وبلاگ را فراهم نمایند.

این وبلاگ در انعکاس نطرات دوستان از همه تفکرها استقبال می نماید.

با تشکر مدیر وبلاگ

 

 

 یک شنبه 18 مرداد 1394برچسب:, :: 12:26 ::  نويسنده : ح- آهویی

سه نقطه ضعف هسته ای و جام جم( به قلم دکتر صادق زیبا کلام- روز نامه ایران)

چرا عراقچی از انتشار سخنان خود در جلسه‌ «خصوصی و کاری» اش با  «شورای خبر صدا و سیما» شاکی است ؟ پیش از بررسی این سؤال ابتدا باید یاد آور شد که مذاکرات و توافق هسته‌ای در دولت یازدهم، روند حدود دو ساله‌ای را پشت سرگذارده و تا اطلاع ثانوی هم از موضوعات اصلی جامعه و رسانه‌های کشور باقی خواهد ماند.  بنابراین به جای تمرکز روی اعتراض عراقچی بهتر است کارنامه پیشین و اهداف جام جم نشینان در شیوه انتقال اخبار و تحلیل‌های هسته‌ای به مخاطبان جمع بندی شود تا پاسخ سؤال‌های اساسی تری مشخص شود مانند اینکه آیا این نخستین خطای صدا و سیما در اطلاع‌رسانی هسته‌ای است و آیا برای اصلاح نگاه رسانه ملی به توافقی ملی، می‌توان خط پایانی متصور بود
صدا و سیما، بر مبنای میانگین خروجی هسته‌ای خود، سه نقطه ضعف کلیدی دارد: نه همچون یک رسانه «ملی» عمل می‌کند، نه می‌خواهد یک رسانه «مستقل» بی‌طرف باشد و نه در رویکردهای خود، «منافع ملی» و مصالح کشور را در نظر می‌گیرد. در موضوع ملی مهم و فراگیری مانند توافق هسته ای، با تأسف باید گفت صدا و سیما، گاهی نه تنها توجهی به منافع ملی ندارد، بلکه عدل و انصاف را نیز رعایت نمی‌کند و حتی تلاشی از خود نشان نمی‌دهد تا جهت‌گیری اش را پنهان کند. این در شرایطی است که رسانه‌های فارسی زبان خارجی از ابزارها و شیوه‌های هنری و برنامه‌سازی بهره می‌برند تا جهت گیری‌های خود را بپوشانند، اما صدا و سیما اعتقادی ندارد که نباید نظر شخصی مسئولان خود را منعکس کند و از این بیمناک نیست که این رویه، ممکن است چه تأثیر ناخوشایندی روی مخاطبان اش بگذارد.

اگر در مواردی، صدا و سیما از جریان، گروه، حزب یا شخص خاصی طرفداری می‌کند، این امر به منافع ملی آسیبی نمی‌زند. اما میانگین خروجی رویکردی که این رسانه در موضوع هسته‌ای در پیش گرفته، خلاف منافع ملی است. درحالی که  این رسانه می‌توانست به بررسی کارشناسی این موضوع بپردازد که چگونه باید عمل شود تا منافع ملی در توافق هسته‌ای رعایت شود. بر این اساس، گویی برای صدا و سیما این موضوع که کلیت توافق هسته‌ای به نفع یا به ضرر ملت ایران است، در درجه دوم اهمیت قرار دارد و آنچه در اولویت است، نگاه خطی و  سیاسی - رقابتی به توافق هسته‌ای است. صدا و سیما، اکنون، خواسته و ناخواسته  در مذاکرات هسته‌ای با جریان رادیکال تندرویی همصداست که از ابتدا مخالف آغاز و روندمذاکرات هسته‌ای بود. شواهد اثبات نقض بی‌طرفی  صدا و سیما، آن چنان هویداست که پذیرفتن سخنان مسئولان «جام جم» درباره اطلاع‌رسانی بی‌طرفانه را نزد افکار عمومی دشوار می‌سازد.

آنچه نگاه خطی و جهت دار صدا و سیما به مذاکرات و توافق هسته‌ای را تأیید می‌کند، تفاوت نگاه و رویکرد این رسانه به گروه‌های مختلف مذاکرات است. نزدیک به 6 سالی که تیم سابق در شهرهای اروپایی و آسیایی با کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره می‌کرد،‌ صدا و سیما این مذاکرات را  با رویکرد کاملاً مثبت و غیرانتقادی پوشش داده و  خبرهای آن را برجسته‌سازی زیادی می‌کرد اما  در دو سالی که ظریف و همکارانش با 1+5 مذاکره کرده‌اند، رویکرد 6 ساله «جام جم»، تغییر کرده است و دیگر کمتر نشانی از همگامی با مذاکره کنندگان و توافق دیده می‌شود و منتقدان مذاکره به صورت مستقل و حتی در قالب مجری به شبهه افکنی پیرامون ستانده‌های ایران و برجسته‌سازی داده‌ها مشغولند.

مثالی که به تازگی در عمل روی داد، شاهد دیگری برای اثبات بی‌طرف نبودن صدا و سیما است. چندی پیش در جلسه کمیته روابط خارجی سنای امریکا، صدا و سیما اظهارات سناتورهای امریکایی مخالف توافق هسته‌ای را به صورت زنده، کامل و بدون سانسور، پخش کرد. علت این اقدام، این بود که مدیران صدا و سیما می‌دانستند هنگامی که جان کری و ارنست مونیز مورد حمله تندروهای امریکایی قرار می‌گیرند، باید به مخالفان پاسخ بدهند و بگویند که چه امتیازاتی از ایران گرفته‌اند. طبیعی است در  فضای حاکم بر این نشست،قابل پیش‌بینی بود که «کاخ سفید»، به  امتیازهایی که به ایران داده شده، اشاره‌ای نداشته باشند و برعکس، برای کاستن از خشم سناتورهای تندرو حتی رجزخوانی هم کنند. در این میان، صدا و سیما نیز با بهره‌گیری غیرمسئولانه از این فرصت، تعمداً این جلسه را به صورت کامل و زنده پخش کرد تا به بینندگان خود بگوید که ببینید! این دیگر صدا و سیما نیست که از بدی‌های توافق هسته‌ای می‌گوید، بلکه، این خود جان کری است که می‌گوید ایران چه امتیازهایی به طرف امریکایی داده است. اگر حداقل بخش قابل توجهی از نشست‌ها و سخنرانی‌های پر شمار و مهم ظریف، عراقچی و صالحی هم مستقیم و کامل پخش  می‌شد؛  آنگاه«جام جم»، می‌توانست از رسالت اطلاع‌رسانی، روشنگری و بی‌طرفی خود دم زند. اما این امتیاز به ندرت در اختیار مذاکره کنندگان ایرانی قرار گرفته زیر آنان وقتی درباره توافق صحبت و ستانده‌های ایران  را به افکار عمومی منتقل می‌کنند و می‌کوشند پاسخ‌های مسئولانه و مستندی به انتقادها و ادعاها بدهند و خروجی کلام مذاکره کنندگان ارشد ایرانی، دقیقاً، خلاف سمت و سوی تبلیغی  جان کری در بازخواست توسط سناتورهای تندرو امریکایی است. در مجموع، به نظر می‌رسد صدا و سیما، حاضر است به بیگانگانی که مدعی غلبه دیپلماتیک بر ایران هستند فرصت بیشتری بدهد تا دیپلمات‌های هموطنی که به ادعاهای امریکایی پاسخ مستدل می‌دهند و  همگام با برداشت جهانیان، می‌خواهند نشان دهند   ایران امتیازاتی داده اما امتیازاتی نیز از قدرت‌های جهانی گرفته که قرار دادن این بده – بستان در ترازوی انصاف، حکم به پیروزی کشورمان می‌دهد.

اینکه صدا و سیما همه آن روایت هایی که علیه ایران است را پخش می‌کند، اما از کنار همه آنچه به نفع ایران است، می‌گذرد، یا پخش نمی‌کند یا به صورت ناقص پخش می‌کند، آیا غیر از این است که این رسانه سعی در القای این موضوع دارد که توافق هسته‌ای به ضرر ایران است؟ با چنین نگاهی طبیعی است که، جان کری و سناتورهای امریکایی مخالف توافق، هیچگاه از صدا و سیما گله‌ای نخواهند داشت، اما موافقان توافق، تا زمانی که این رویکرد خلاف منافع ملی و آمیخته به ملاحظات جناحی و سیاسی اصلاح نشود، منتقد «جام جم» خواهند ماند. مردم نیز که بهترین قاضی‌های چنین اختلاف نظرهای بنیادینی هستند، دیر زمانی است به چنان درجه‌ای از هشیاری و آگاهی رسیده‌اند که فارغ از ادعاها، قضاوت کنند و مقصر اصلی در بحثی سرنوشت ساز و مرتبط با منافع ملی را تشخیص دهند.یک شنبه 18 مرداد 1394برچسب:, :: 12:12 ::  نويسنده : ح- آهویییک شنبه 18 مرداد 1394برچسب:, :: 11:59 ::  نويسنده : ح- آهویی

 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : "

سامان گیلانی" سردبیر هفته نامه طلوع صبح  نوشت: مصاحبه آیت الله هاشمی رفسنجانی با شماره اخیر هفته نامه طلوع صـبح حواشی عجیب، متنوع و در عین حال هماهنگی را به دنبال داشت؛ از توهین و تمسخر و تفاسیر عجیب و غریب تا ایجاد کمپین های نامفهوم آنهم با سوءاستفاده از معصومیت روستاییان عزیز، و انتشار بیانیه از گروه ها و جبهه های

یک شبه ساخته شده ، همه و همه ،به طور خاص به همان تک جمله ی آیت الله واکنش نشان می دادند. اما این یادداشت نه از برای پاسخ به شخصی خاص که مردم در انتخابات ١٣٩٢ جوابی دندانشکن نثار آنان کرده اند ؛ بلکه تنها حاصل شگفتی و تعجب نگارنده از تنبلی دلواپسان در قضاوت زود هنگام است، خواه برجام هسته ای باشد و خواه مصاحبه آیت الله هاشمی.
داستان از چه قرار بود؟

آقای هاشمی در گفتگو با هفته نامه طلوع با انتقاد از کسانی که در زمان سختی مبارزات جهت سرنگونی طاغوت برای عدم مبارزه با شاه عذر شرعی می آوردند‌، گفتند: زمانی که ما مبارزه می‌کردیم عده ای در روستایشان قدم می‌زدند و حالا امروز انقلابی شده اند!وقتی آیت الله سخن از کسانی به میان آورد که امام (ره) را درک نکرده اند، از ایشان پرسیده شد: «آیا شما اساساً اینها را انقلابی می‌دانید؟» که پاسخ داد: «فرق می‌کنند. بعضی‌هایشان انقلابی بودند و وقتی که سختگیری‌های حکومت زیاد شد، دیگر ادامه ندادند. بعضی‌ها هم اصلاً آن موقع‌ها نبودند و در کوچه های روستاهایشان می‌گشتند. ولی الان آمده‌اند و انقلابی شده‌اند.»سخنی بغایت واضح و آشکار که نیازی به تفسیر و تاویل و در نهایت تهدید و تشکیل کمپین‌های بی‌مزه ندارد! هاشمی به کسانی اشاره می کند که در ایام انقلاب، از ترس مبارزه ،حتی حاضر نبودند از کوچه های شهر و روستایشان خارج شوند و سعی می کردند به جای حضور در مراکز مبارزه مانند حوزه علمیه قم، به حواشی شهرها پناه ببرند که از گزند ساواک و شاه بدور باشند ؛ چندان که برخی در ایام دفاع مقدس و جانفشانی رزمندگان اسلام، از ترس بمب و موشک به روستاها پناه برده بودند.

هاشمی معتقد است عده ای به جای مبارزه، در روستای خود مشغول کارهای خود بودند ، کجای این سخن توهین آمیز است؟ آیا هاشمی که خود روستایی و روستازاده است، گفته روستایی بودن، مذموم است؟ این درحالی است که هاشمی خود در خاطرات و مصاحبه‌هایش مکرراً از روستایی و کشاورز بودن خانواده اش سخن گفته و با افتخار به‌آن اشاره کرده است.

او می گوید «آنانی که چنین می کردند ، امروز مدعی انقلاب شده‌اند»! سخن این است، آیا از این دست افراد - که کم هم نیستند - نمی‌شناسیم؟ آیا کسی با چنین سخنی مخالف است؟ یا چون هاشمی آن را بر زبان آورده، برخی چنین عصبانی شده اند؟

با این اوصاف، ادعای «تمسخر» یا «دهاتی خواندنِ» منتقدان از زبان آیت الله هاشمی در این مصاحبه، آن هم در شرایطی که هاشمی خود یک روستایی و روستازاده است و بدان افتخار نیز می کند، اما آنقدری مضحک است که تنها از اذهان بیمارِ روان‌گسیختگانی بر می آید که عطشِ «دیده شدن» و «جدی گرفته شدن» دارند، اما باز هم از بدحادثه باید گفت جدی گرفته نخواهند شد! گوآنکه منهای برخی انتقادات، بودند منتقدانی که از سرِ درد و علاقه به انقلاب، مطالبی را متذکر شدند که شاید سخن آنان نیز «به حق» اما از سر «عدم فهم دقیق جملات و کلمات» بود.

این واکنش ها نشان داد که برخی مخالفان آیت الله، برای حمله به او چندان به محتوای بهانه نمی اندیشند! بلکه به دلیل ناراحتی از برخی سخنانش ، ترجیح می دهند با روش های خاص، بخشی از سخنان او را برجسته کنند و با جعل و القای دروغ، بهانه ای برای حمله به او مهیا کنند! گویی هاشمی حتی در مورد دیوار خانه اش هم سخن می‌گوید، برخی اگر چیزی نیابند، به بهانه دفاع از دیوارها، کمپین حمله به او راه‌اندازی خواهند کرد. با این حال ، توصیه به جریان های مخالف هاشمی این است که برای حمله به هاشمی، بهانه ای بهتر و واقعی بتراشند تا افکار عمومی، بیش از پیش بر انصاف و راستگویی جریان دلواپس، صحنه بگذارند!

از دیگر سو بنظر می رسد، دوستان رئیس جمهور سابق برای اینکه بتواتند مسیر افکار عمومی را از فساد دولت قبل منحرف کنند هر چه توان دارند به کار می‌گیرند و تا آنجا پیش می‌روند که حتی بدون خواندن متن یک مصاحبه کمپین به راه می‌اندازند که مردم بیایید و ببینید که هاشمی رفسنجانی به روستاییان اهانت کرده است! انتخابات نزدیک است و عده ای دوست دارند بهتر دیده شوند اما ای کاش می‌دانستند هر چه کمتر سخن بگویند بیشتر موفق خواهند بود که به قول سعدی:
تا مرد سخن نگفته باشد
عیب و هنرش نهفته باشد

 درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا یک وبلاگ فرهنگی وشخصی است حسین آهویی- معاون پرورشی و فرهنگی مدارس زیرخان
آخرین مطالب
نويسندگاننام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 15
بازدید دیروز : 45
بازدید هفته : 15
بازدید ماه : 608
بازدید کل : 147734
تعداد مطالب : 180
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1